Co musisz wiedzieć o instalacji centralnego ogrzewania

W naszym klimacie okres grzewczy zaczyna się najczęściej na początku jesieni. W domach jednorodzinnych, dla zapewnienia wszystkim domownikom komfortu termicznego, instalowane są różne systemy centralnego ogrzewania, m.in. instalacja c.o. Poniżej garść podstawowych informacji w tym temacie, które warto wykorzystać już teraz, by jak najlepiej przygotować się do zimy.

Instalacje centralnego ogrzewania różnego typu

Niegdyś w domach jednorodzinnych wykorzystywano starą metodę ogrzewania, polegającą na wymuszaniu przepływu wody w instalacji. Inaczej taka instalacja c.o. nazywana jest ogrzewaniem grawitacyjnym, niewymagającym wykorzystywania nakładów energii elektrycznej. Dla ogrzewania grawitacyjnego najważniejsze było zastosowanie praw fizyki –ogrzana woda unosi się, a schłodzona opada.

Do poprawnego działania instalacji grzewczej grawitacyjnej potrzebny jest kocioł opalany paliwem stałym, na przykład węglem. Przyjmuje się, że ogrzewanie centralne grawitacyjne można z powodzeniem stosować tam, gdzie w budynkach pozioma odległość źródła ciepła od najdalszego pionu nie przekracza 25 m, a różnica wysokości między środkiem kotła i najniżej położonym grzejnikiem nie wynosi więcej niż 2-3 metry. Jeśli wartości te nie są zgodne z wytycznymi, instalacja grawitacyjna i jej wykorzystywanie mogą okazać się zbyt kosztowne.

Ogrzewanie grawitacyjne coraz częściej jest zastępowane nowoczesnymi systemami c.o., w których można stosować bardziej ekologiczne kotły. Dostępne są instalacje:

  • pompowe,
  • rozdzielaczowe,
  • z rozdziałem poziomym,
  • ogrzewania podłogowego.

Instalacja c.o. pompowa stosowana jest powszechnie w instalacjach centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Ruch wody w jej przypadku wymusza się przy użyciu pompy obiegowej. Jest ona skuteczniejsza niż siła grawitacji w ogrzewaniu tradycyjnym.

W instalacji rozdzielaczowej z kolei mamy do czynienia z konstrukcją dwururową z rozdziałem dolnym, gdzie do kotła podłącza się jeden lub dwa piony obsługujące rozdzielacze na poszczególnych kondygnacjach. Alternatywą może być instalacja c.o.z rozdziałem poziomym, gdzie wykonywany jest jeden lub dwa piony grzewcze, podłączane poziomo do systemu jedno- lub dwururowego.

Najbardziej energooszczędną instalacją centralnego ogrzewania pozostaje ogrzewanie podłogowe, w którym w podłodze montowane są specjalne przewody. Płynie nimi ogrzana woda, która oddaje ciepło do pomieszczenia równomiernie na całej powierzchni podłogi.

Jakie kotły wykorzystywane są w instalacji c.o.?

Domowa instalacja centralnego ogrzewania na ogół zasilana jest wodą ogrzewaną z wykorzystaniem kotła:

  • na paliwa stałe,
  • olejowego,
  • gazowego.

W kotłach wytwarzana jest energia cieplna ogrzewająca wodę, która płynie przewodami do grzejników i oddaje ciepło do pomieszczeń. Schłodzona woda wraca do kotła. Stosowane są przy tym instalacje:

  • niskotemperaturowe – 45-55 stopni Celsjusza,
  • wysokotemperaturowe – 85-95 stopni Celsjusza.

W domach prywatnych powoli odchodzi się od stosowania kotłów na paliwa stałe, takie jak węgiel czy koks, głównie na rzecz kotłów gazowych. Instalacja gazowa może wykorzystywać wiele różnych rodzajów pieców:

  • kotły kondensacyjne – odzyskują ciepło z pary wodnej w przeciwieństwie do kotłów tradycyjnych, gdzie ciepło to wraz ze spalinami unoszone jest przez komin do atmosfery;
  • kotły niskotemperaturowe – pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania nawet o 5-10 proc., a temperatura wody grzewczej uzyskiwana w ten sposób nie przekracza 75 stopni Celsjusza;
  • kotły z zamkniętą komorą spalania – tzw. kotły turbo, zalecane w domach energooszczędnych, pobierają powietrze do spalania nie z pomieszczeń, ale z zewnątrz.

Grzejniki niezbędnym elementem instalacji grzewczej

Instalacja centralnego ogrzewania składa się z kotłów grzewczych określonego typu, dużej liczby rur wewnątrz ścian lub podłóg oraz grzejników. Właściwe rozplanowanie instalacji c.o. zapewni optymalny komfort grzewczy w pomieszczeniach. Do projektowania instalacji grzewczej oraz do jej wykonania warto zaangażować specjalistów. Fachowcy ocenią, jaki system ogrzewania jest potrzebny w domu jednorodzinnym i jak go wykonać. Doradzą, z czego powinny być wykonane rury grzewcze, aby stworzyć solidną instalację. Na przykład na Fixly.pl możesz znaleźć odpowiednich do twoich potrzeb fachowców z najbliższej okolicy, którzy są polecani przez innych użytkowników.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ