5 najczęstszych błędów popełnianych w trakcie pielęgnacji róż

Krzewy różane należą do jednych z najchętniej sadzonych roślin na działkach, balkonach i tarasach. Są łatwe do uprawy i pielęgnacji, dzięki czemu poradzą sobie z nimi nawet początkujący ogrodnicy. Warto jednak uważać na kilka podstawowych błędów, które mogą sprawić, że róże staną się słabe lub zwiędną. Zobacz, czego należy unikać w trakcie pielęgnacji róż.

Róże występują na całej północnej półkuli (z wyjątkiem kół podbiegunowych) i obecnie jest znanych około 200 gatunków tej rośliny. Bez względu na to, czy są to odmiany krzewów wielokwiatowych, rabatowych, miniaturowych, okrywowych, pnących, czy parkowych, każda z róż ma bardzo podobne wymagania dotyczące sadzenia i pielęgnacji. Wszystkie odmiany równie źle reagują na pewne działania. Dowiedz się, które z nich są najbardziej szkodliwe, i zobacz, jak ich unikać.

 Nieodpowiedni termin sadzenia róż

Krzewy sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon. Wyjątek stanowią jednak róże z nagimi korzeniami. Jeśli zakupiłeś okaz właśnie tego typu, koniecznie włóż go w ziemię jesienią (przed nadejściem pierwszych mrozów) lub na wiosnę (przed wypuszczeniem pąków). Musisz też pamiętać, żeby:

  • umieścić krzew w wodzie na około 20 minut,
  • włożyć krzew do wykopanego dołka tak, aby korzenie nie wyginały się do góry,
  • zasypać dołek ziemią i dokładnie uklepać,
  • podlać sadzonkę wodą.

Jesienią, po zasadzeniu róż z odkrytymi korzeniami, warto usypać wokół nich kopczyki o wysokości ok. 20 cm, które zabezpieczą pędy przed przemarznięciem. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie agrowłókniny lub innego materiału chroniącego przed zimowym wiatrem, np. słomy.

 Wybór złego stanowiska i podłoża

Róże najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych i przewiewnych. Dobrym miejscem będzie więc każda część ogrodu wystawiona na słońce oraz przestrzeń znajdująca się obok ścian domu. Bryła budynku zatrzymuje bowiem ciepło i oddaje je roślinom.

Róż ogrodowych nie należy sadzić się w miejscach półcienistych i zacienionych. Unikaj więc przestrzeni w ogrodzie, do których nie dociera słońce, a w szczególności – obszarów pod dużymi, rozłożystymi drzewami.

Róże nie lubią ani zbyt wilgotnego, ani zbyt suchego podłoża. Gleba musi być też bardzo żyzna i torfowa.

Nie jesteś pewny, która ziemia sprawdzi się najlepiej dla tego rodzaju roślin? Jeśli tak, możesz wybrać gotowe podłoże do róż od Ziemovit.pl, wzbogacone o wieloskładniowy nawóz. W składzie sypkiej ziemi znajduje się także dwuwarstwowy torf odżywiający róże i przyspieszający ich wzrost.

 Niewłaściwe przycinanie róż

Cięcie róż pozwala na utrzymanie rośliny w odpowiednim kształcie, a także pozwala usunąć martwe pędy oraz umożliwia dotarcie światła do każdej części rośliny. W przypadku róż największą rolę odgrywa wybór odpowiedniego terminu, który przypada na drugą połowę marca. Należy jednak pamiętać, że wspomniana data jest umowna i zależy przede wszystkim od warunków panujących na zewnątrz. Przed przycięciem róż zwróć uwagę na to, czy:

  • nie ma już przymrozków – ponieważ mogą one uszkodzić przycięte pędy,
  • nie rozkwitły pierwsze pąki – gdyż ich wycięcie może osłabić roślinę.

 Zbyt wczesne nawożenie róż

Ziemię wokół róż użyźnia się głównie za pomocą nawozów granulowanych. Produkt rozsypany przy krzewie potrzebuje czasu, aby mógł się rozpuścić i wniknąć w glebę. Nie możesz więc stosować nawozów, kiedy na zewnątrz panują jeszcze ujemne temperatury. Jeśli tak zrobisz, granulat szybko zamarznie i straci wszystkie swoje właściwości.

Najlepszym terminem do stosowania nawozów granulowych do róż jest przełom marca i kwietnia, kiedy to nawet nocą temperatura nie spada poniżej 0°C.

 Zraszanie liści i kwiatów róż

Róż nie powinieneś zraszać wodą, ponieważ taki zabieg może uszkodzić liście i kwiaty. Gromadzące się na powierzchni kropelki wody przyciągają bowiem promienie słoneczne, te zaś przesuszają liście, a nawet mogą doprowadzić do ich zniszczenia.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest podlewanie krzewów róż bezpośrednio do gleby. Pamiętaj też, aby unikać podlewania w południe oraz kiedy słońce świeci najmocniej. Czynność tę najlepiej wykonać rankiem lub wieczorem, chwilę przed zapadnięciem zmierzchu.

Teraz wiesz już, jakich błędów unikać w trakcie pielęgnacji róż. Chcesz poznać wskazówki dotyczące uprawy innych roślin w ogrodach lub na balkonach? Wejdź na www.ziemovit.pl i poznaj najlepsze sztuczki ogrodnicze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ